Kamila logo

Uszkodzenia paneli po gradobiciu - platforma monitorująca SolarEdge

Analiza zniszczeń paneli po ekstremalnych warunkach pogodowych.

Register01 2Platforma monitorująca SolarEdge, to możaliwość identyfikacia wewnętrznych uszkodzeń paneli fotowoltaicznych spowodowanych ekstremalnymi warunkami pogodowymi, w szczególności gradobiciem. 

Nawet panele, które posiadają certyfikat IEC 61215, który nadawany jest specjalnie zaprojektowanym systemom zdolnym wytrzymać oddziaływanie brył lodu o średnicy mm i prędkości maksymalnej 83 km/h, mogą zostać wystawione na działanie warunkom, które przekraczają określone w ateście limity.

Właściciele systemów solarnych mogą rozważać po gradobiciu przeprowadzenie testów elektroluminescencji (EL), które wskażą ewentualne mikrouszkodzenia. Testy EL polegają na ściągnięciu wszystkich paneli i poddaniu ich szczegółowym badaniom w przyczepie badań testowych. Jest to niestety bardzo kosztowne. Platforma do analizy i identyfikacji paneli o mniejszej wydajności może być pomocne i ograniczy z pewnością koszty związane z testami i pracami laboratoryjnymi.

Platforma monitorująca SolarEdge

Platforma monitorująca

Przydatność platformy monitorującej SolarEdge:

- zapewnia ona pełen obraz całkowitej energii na wyjściu systemu fotowoltaicznego oraz indywidulanego pozyskania energii z panelu. Dzięki porównaniu danych uzyskanych przed gradobiciem i po platforma umożliwia identyfikację mikrouszkodzeń, które powodują wadliwe działanie panelu;

- platforma umożliwia również analizę niedopasowania paneli. Raport zawiera porównanie szczytowej mocy każdego paneli oraz produkcję energii ze średnią z paneli słonecznych instalacji fotowoltaicznej. Niedopasowanie wyrażane jest w raporcie jako procentowa wartość ponad lub poniżej średniej. Wszystkie odchylenia, które nie wynikają z charakterystyki instalacji mogą wskazywać na mikrouszkodzenia;

- spadki mocy na wyjściu systemu po ekstremalnych warunkach pogodowych nie powinny zostać zignorowane. Mikrouszkodzenia mogą z czasem na skutek cyklu termicznego powiększać się, co może doprowadzić w efekcie do całkowitej awarii całego systemu fotowoltaicznego.

Skuteczność identyfikacji szkód po ekstremalnych warunkach pogodowych przez platformę monitorującą SolarEdge zostało przetestowane w rzeczywistych warunkach po silnym gradobiciu w południowo – wschodniej Holandii, które miało miejsce 23 czerwca 2016r.

panele po gradobiciu

Analiza dwóch różnych obiektów pomogła zidentyfikować zniszczenia zarówno na poziomie panelu jak i na poziomie systemu. Okazało się, że monitorowanie na poziomie panelu i analiza niedopasowania są kluczowe dla wydłużenia najwyższej wydajności energetycznej, przy ograniczeniu kosztów związanych z eksploatacją i konserwacją. Platforma SolarEdge z maksymalną dokładnością wskazuje na awarię systemu oraz informuje o panelach, których sprawność spadła. Dzięki temu przy minimalizacji kosztów możemy uzyskać maksymalne wartości produkcji energii.


Termomedia.pl tel. 690 42 68 68, e-mail: info@termomedia.pl

Dostarczamy na terenie całego kraju, montujemy w regionie Kołobrzeg, Koszalin, Białogard, Gryfice