Kamila logo

Obniżenie rachunków za prąd dzięki SolarEdge ONE

Obniżenie rachunków za prąd dzięki SolarEdge ONE

aplikacja SolarEdgeObniżenie rachunków za prąd dzięki SolarEdge ONE w połączeniu z taryfami dynamicznymi jest jak najbardziej możliwe. Same dynamiczne stawki za energię elektryczną mogą być pomocne w zakresie oszczędności rosnących kosztów energii. Jednak wymagają one od klientów aktywnego zarządzania tą energią w domu.

W przypadku posiadania instalacji fotowoltaicznej i systemu magazynowania sytuacja staje się bardziej złożona. Zmaksymalizowanie zużycia własnego w domu nie jest wystarczające, ponieważ w niektórych porach bardziej opłacalne może być pobieranie energii z sieci, a magazyn energii pozostawić naładowany energią słoneczną do późniejszego wykorzystania. W przypadku planu dynamicznego nieoptymalne zarządzanie energią może kosztować więcej niż e przypadku posiadania tradycyjnego planu o stałej stawce.Wyzwanie dotyczące umiejętności zarządzania energią może sprawić, iż inteligentne taryfy nie będą wszechobecne na rynku. Aby skorzystać z tak innowacyjnych modeli cenowych konsumenci będą musieli podejmować wiele decyzji każdego dnia, dotyczących energii we własnym domu.

Rozwiązanie SolarEdge

Rozwiązanie SolarEdge

W celu rozwiązania tych problemów SolarEdge stworzył innowacyjny system SolarEdge ONE. System ten został oparty na chmurze w celu optymalizacji energii, który ma za zadanie automatyczne dostosowywanie się do potrzeb i preferencji energetycznych użytkownika w czasie rzeczywistym. W ramach ekosystemu SolarEdge Home (pisaliśmy już o nim w artykule) płynnie współpracuje on z falownikami i magazynami energii SolarEdge.

32

SolarEdge One, to osobisty asystent energetyczny AI, który wykorzystuje następujące dane do podejmowania decyzji, które mają zoptymalizować zużycie energii w domu:

- przewidywanie produkcji PV – system SolarEdge ONE w oparciu o zinstalowaną moc szczytową, konfigurację i wydajność historyczną jest przygotowany do ciągłego przewidywania ilości generowanej energii słonecznej oraz do prognozowania okresów jej przycięcia.

- przewidywanie zużycia – system przewiduje kiedy i w jakiej ilości w ciągu dnia zostanie zużyta energia dzięki wzorcom jej zużycia w każdej lokalizacji

- koszt energii – SolarEdge ONE oblicza ile energia elektryczna z sieci będzie kosztować w różnych porach dniach i jaka będzie wartość energii eksportowanej, a to wszystko dzięki integracji z zewnętrznymi źródłami danych

- zdarzenia – tzw. Eventy sieciowe, które stanowią okazję do dodatkowej rekompensaty dla obiektów uczestniczących w programach typu Wirtualna Elektrownia (VPP)

Cały proces optymalizacji jest wykonywany przy jednoczesnym uwzględnieniu stanu baterii poprzez unikanie niepotrzebnych cykli ładowania i rozładowania.

SolarEdge ONE nie wymaga sprzętu zewnętrznego, ponieważ system znajduje się w chmurze. Do aktywacji potrzebna jest jedynie aplikacja mySolarEdge.


Termomedia.pl tel. 690 42 68 68, e-mail: info@termomedia.pl

Dostarczamy na terenie całego kraju, montujemy w regionie Kołobrzeg, Koszalin, Białogard, Gryfice