Kamila logo

Czynnik chłodniczy R290 w pompach ciepła

r290

Czynnik chłodniczy R290 w pompach ciepła

Według Macieja Ferdka, eksperta z Mitsubishi Electric, ludzie niepotrzebnie mają obawy przed instalowaniem urządzeń na propan.

W artykule Redakcji Globenergii wyjaśnia on kwestie bezpieczeństwa dotyczące czynnika R290, tj.:

- obawy w kwestiach palności czynnika chłodniczego R290;

- często nieprawdziwe informacje dotyczące kwestii bezpieczeństwa pomp ciepła na R290

- lokalizacja w budynku pompy ciepła na R290

Palność czynnika chłodniczego R290

Najwięcej wątpliwości przy zakupie pompy ciepła, której częścią jest czynnik chłodniczy R290 wzbudza fakt, iż jego palność należy do klasy A3 (wyższa palność, niższa toksyczność). W Internecie można wyczytać, że przez to pompy ciepła z tym czynnikiem to tykające bomby. Z taki podejściem nie zgadza się nasz ekspert Maciej Ferdek, Sales Menager w Mitsubishi Electric. Wskazuje on, że przeciętna pompa posiada 0,6kg tego czynnika. Czy to dużo?

„Bardzo powszechne jest chociażby przechowywanie wewnątrz domu 11kg propanu w butli. Często możemy usłyszeć o takich przypadkach. Wystarczy mieć dwa kartusze kuchenki turystycznej w domu. Często są one przechowywane w szafce lub w pokoju, czyli wewnątrz budynku. Tak więc ilość czynnika chłodniczego R290, który znajduje się w pompach ciepła, jest znikoma w porównaniu z ty, co często znajduje się w naszych domach” – argumentuje Maciej Ferdek

Bezpieczeństwo

Warto dodać do tego, że w przypadku pompy ciepła, czynnik chłodniczy R290 znajduje się z jednostce zewnętrznej, więc nie jest on przechowywane w domu. Ludzie często się boją tego, o czym nie mają dostatecznie dużej wiedzy, dlatego tak ważne jest edukowanie ich w tym zakresie. Również w kwestiach tej edukacji firma mitsubishi poczyniła kroki jak zapewnia ekspert: „My jako firma, w mojej ocenie, podeszliśmy do tego bardzo profesjonalnie. Stworzyliśmy odpowiednie programy szkoleniowe dla instalatorów, których szkolimy w zakresie właśnie przechowywania i transportu czynnika R290 oraz tego, ajk personel powinien być wyposażony przy montażu tego typu urządzeń. Do tego należy dodać serwis, recykling, słowem cały cykl życia urządzenia, który musi być zachowany w odpowiednich standardach i ramach bezpieczeństwa.”

Lokalizacja pompy ciepła z czynnikiem R290

Duża dezinformacja jest w kwestii usytuowania pompy ciepła z czynnikiem R290. Maciej Ferdek wypowiada się w tej kwestii w następujący sposób: “Spotkałem się z różnymi opiniami dotyczącymi lokalizacji urządzenia, przykładowo, że powinno zostać zamontowane z daleka od budynku – na podwyższeniu w dobrze wentylowanym miejscu. Nie jest to prawda. Urządzenia te można montować praktycznie tak samo, jak urządzenia na  czynnik chłodniczy R32 czy R410a. Jedynym ograniczeniem jest to, że propan jest cięższy od powietrza  i przez to magazynuje się przy gruncie. Musi mieć zatem swobodny wypływ, więc urządzenia nie powinno się szczelnie zabudowywać. Ewentualnie musimy zapewnić mu odpowiednie przewietrzanie, zgodne z dokumentacją techniczną.”

Tak więc pompa ciepła może znajdować się przy budynku, należy jednak stosować się do zasad bezpieczeństwa, które obowiązują przy eksploatacji urządzeń na propan. Ważne jest wyznaczenie stref bezpieczeństwa wokół urządzenia i aby w jego pobliżu nie znajdowało się żadne źródło ognia. “Nie możemy zorganizować grilla przy samej pompie ciepła lub chociażby nie możemy zamontować jej przy gniazdku elektrycznym, które będzie nam służyło jako zewnętrzne gniazdo do zasilania różnych sprzętów ogrodowych” - zaznacza ekspert.

Bardzo ważne są automatyczne bądź manualne odpowietrzniki, o których należy pamiętać przy prawidłowej eksploatacji pomp ciepła na czynnik R290. ‘’Potencjalnie może wystąpić sytuacja,  w której propan przedostanie się do budynku wraz z wodą grzewczą. Urządzenie posiada odpowiednie zabezpieczenie na taki wypadek. Jednak należy pamiętać, że kluczowe jest zamknięcie wszystkich odpowietrzników instalacji grzewczej. Ograniczamy w ten sposób potencjalne ryzyko do minimum.’’ - ostrzega Maciej Ferdek.

Serwis urządzeń na czynnik chłodniczy R290 nie różni się praktycznie od serwisu pomp ciepła z innymi czynnikami. Z pewnością należy przede wszystkim zwracać uwagę na ewentualną nieszczelność instalacji chłodniczej, co z łatwością wykryjemy  za pomocą detektora. Pompy ciepła są typu monoblok i czynnik jest hjuż fabrycznie napełniony, do budynku musimy doprowadzić tylko instalację wodną. Sam czynnik R290jest z kolei jednorodny i w przypadku serwisu można go z łatwością uzupełnić. Propan jest powszechnie dostępny na rynku.

Podsumowując można powiedzieć, że po zastosowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, urządzenie wypełnione propanem nie odbiega od powszechnie stosowanych rozwiązań w tym zakresie.

Zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą pomp ciepła!


Termomedia.pl tel. 690 42 68 68, e-mail: info@termomedia.pl

Dostarczamy na terenie całego kraju, montujemy w regionie Kołobrzeg, Koszalin, Białogard, Gryfice