Kamila logo

Unijny zakaz f – gazów

Unijny zakaz f – gazów

eko termomediaUnijny zakaz f – gazów, nad którym pracuje Unia Europejska jest co raz bardziej realny. 5 października Parlament Europejski poczynił zmiany w rozporządzeniu, które pomogą przyśpieszyć proces wycofywania gazów fluorowanych.

F - gazy wykorzystywane są w pompach ciepła jako czynniki chłodzące. Rozporządzenie przewiduje zakaz wprowadzania na rynek pomp ciepła z f – gazami do roku 2035. Obejmie on jednak wyłącznie dwie kategorie pomp. Od roku 2032 zakaz dotyczyć będzie monoblokowych klimatyzatorów oraz pompy siepnął (również gruntowe) o mocy do 12 KW. Od roku 2035 na rynek Unii Europejskiej nie będzie można wprowadzać klimatyzatorów i pomp ciepła typu split o mocy do 12 KW. Przewidziano wyjątki, które będą dotyczyły tych urządzeń, które spełniają określone wymagania bezpieczeństwa oraz zawierać będą alternatywne do f – gazów czynniki chłodzące.

 

Obecni użytkownicy i potencjalni nabywcy pomp ciepła nie mają jednak powodów do pbaw, ponieważ zakazy nie dotyczą urządzeń, które zostały zainstalowane w ostatnich latach oraz tych, które są obecnie na rynku.

Producenci i instalatorzy staną przed wyzwaniami dotyczącymi dostosowania się do obecnych regulacji, dlatego ważne będzie wsparcie instytucji. W planach Komisji Europejskiej jest przeprowadzenie w roku 2030 kontroli, aby ocenić skutki wprowadzonego rozporządzenia. W razie zaistnienia potrzeby dopuszcza się ewentualność wprowadzenia dodatkowych kontyngentów na f – gazy dla pomp ciepła.  Wprowadzenie regulacji poprzedzi przegląd rynku przez Unię Europejską, aby ocenić rzeczywiste możliwości ich wprowadzenia w życie. Priorytetem Unii pozostaje nadal wzrost rynku pomp ciepła założony w REPowerEU. W perspektywie ekonomicznej, zmniejszenie cen energii oraz redukcja podatku VAT na pompy ciepła, to propozycje, które mają wspomóc branżę i wpłynąć na stymulację popytu na rynku. Nowe propozycje mają pozytywny wpływ na ekologiczny aspekt pomp ciepła, ale wiążą się także z obciążeniem dla przedsiębiorców. Transformacja energetyczna musi więc być wsparta przez instytucje.

Zapraszamy do zapoznania się z obecną ofertą pomp ciepła!


Termomedia.pl tel. 690 42 68 68, e-mail: info@termomedia.pl

Dostarczamy na terenie całego kraju, montujemy w regionie Kołobrzeg, Koszalin, Białogard, Gryfice